Ciemna strefa.

Posted by on 7 grudnia, 2014 in Motywacja, Samodoskonalenie | 0 comments

Ciemna strefaDzisiaj opiszę Tobie, to z czym czujemy się dobrze, co jest stanem umysłu; chodzi mi o to, czym jest ciemna strefa, a mianowicie nasza strefa komfortu. Chociaż bycie w strefie komfortu jest przyjemne, jest ona jednak niepożądanym stanem, który można nazywać ciemna strefa. Ciemna strefa dlatego jest niepożądana ponieważ jest to pewnego rodzaju złudzenie, które sami sobie stwarzamy. W tym złudzeniu dobrze się czujemy, gdyż znamy ten stan, w jakim się znajdujemy. Wówczas to nie mamy chęci na jakieś zmiany, czy chęci na rozwijanie się. W tym stanie możemy stanąć na zawsze, lub na bardzo długi okres czasu. Chociaż jest nam z ciemną strefą dość wygodnie, to niemniej jednak, czy ciemna strefa będzie dla nas dobra?

Ciemna strefa

Z reguły lubimy, to co jest dla nas znane. Także konsekwentnie otaczamy się tym co można nazwać ciemna strefa. Takie bezpieczeństwo jest wynikiem naszych przyzwyczajeń i nawyków, które są dla nas znane i oczywiste. Co za tym idzie czujemy się z tym bezpiecznie, gdyż wiemy co może nas spotkać. Czasami nie dostrzegamy tego co się wokół nas dzieje i zmienia, a zarazem zamykamy się na to co jest nieznane. W tych nieznanych mogą być; sytuacje, nowe możliwości i okazje. Także nieraz niektóre z nich mogą nas zaskakiwać, a my mamy trudność ich dostrzegania, kiedy jesteśmy mocno związani ze swoją ciemną strefą.

Przytoczę Ci pewną historyjkę związaną z tym czym jest ciemna strefa, inaczej strefa komfortu. Baca miał psa, który leżał na wystającym gwoździu. Chociaż go to bolało, to nie zmieniał swojej pozycji. Pies czuł ten wystający gwóźdź i on mu przeszkadzał tak, że skomlał z tego powodu. Jednak ból nie był dla niego na tyle mocny, aby zmusić go do reakcji. Taka sytuacja w jakiej znalazł się ten pies tworzyła dla niego strefę komfortu. Dawał radę jakoś wytrzymać i nie czuł potrzeby, aby to zmieniać.

Ciemna strefa wyjście poza schemat

Ciemna strefa nie daje robić wielu rzeczy. Przykładowo sprzedawca może zaniechać swoje czynności związane z dokonaniem sprzedaży. Jakby sprzedawcy nie mieli takich problemów, to nie było by tylu szkoleń związanych ze sprzedażą i motywacją. Ciemna strefa może także powstrzymywać przed publicznymi wystąpieniami. Dla wielu ludzi wyjść i coś powiedzieć np. na środek sali na, której jest dużo nieznajomych osób jest nie do przeskoczenia. Dla nich taka sytuacja jest bardzo niekomfortowa. Podobno więcej ludzi bardziej boi się wystąpień publicznych niż śmierci. W podobnej sytuacji może się znaleźć chłopak bojący się porozmawiać z nieznajomą dziewczyną, która mu się podoba. Takie „zagajenie” wykracza poza granicę jego ciemnej strefy. Także jest jeszcze masę innych problemów damsko-męskich, co jest powodem istnienia niszy uwodzenia, randkowej. W tej niszy można zaobserwować wielu trenerów uwodzenia tzw. PUA, czyli „artystów podrywu”. Prowadzą oni swoje blogi, szkolenia etc. Ich usługi, produkty są dla innych sposobem, aby wyjść ze swojej strefy komfortu i osiągnąć swoje cele związane z kobietami. Chociaż niekoniecznie pomagają oni tylko mężczyznom. Są i tacy oferujący pomoc także kobietom mającym problem w znalezieniu i zdobyciu właściwego faceta.

Masę osób pracuje na etacie. Niektórzy z nich nie lubią tej pracy, chociaż co miesiąc dostają pensję. Kiedy natomiast jakaś część z nich lubi swoją pracę, odczuwając satysfakcję i spełnienie, a do tego mają za to dobrze płacone, to jest jak najbardziej ok. W sytuacji, gdy nienawidzą tej pracy, nie robią tego co lubią, a i zarobki ich nie w pełni zadawalają, to już nie jest za dobrze. Dla nich szczególnie to co najlepsze będzie się znajdować poza ich ciemną strefą. Mogą wyjść poza swoją strefę komfortu i opuścić swój ciepły etat, aby móc się w pełni realizować. Powiem Tobie, że nie ma nic lepszego, kiedy lubisz to co robisz i robisz to co lubisz, a do tego jeszcze wiesz, że się spełniasz i świetnie na tym zarabiasz. Jest to w zasięgu, kiedy wyjdziesz poza swoją ciemną strefę.

Ciemna strona blokadą najlepszych rzeczy

Właśnie poza strefą komfortu, tym na co mówię ciemna strona jest ciekawsze życie, w którym istnieją lepsze możliwości i doznania. Bycie nadal w swojej ciemnej strefie oznacza brak rozwoju i stagnację, co z kolei może prowadzić do frustracji i innych niepożądanych odczuć.  Zapytasz mnie zatem, no dobra, to jak szybko wyjść ze swojej strefy komfortu? Nie będę się nad tą odpowiedzią zbytnio rozwodził i powiem Ci po prostu zrób to. „Just do it” tak jak to jest w reklamowym sloganie Nike. Masz momenty, kiedy czujesz, że jak coś zrobisz, to będzie miało to dla Ciebie pozytywny skutek. Jednak w tym czasie coś Cię w tym blokuje i czujesz strach i dyskomfort przed zrobieniem tego pierwszego kroku. No właśnie to jest ten moment, kiedy powinieneś to zrobić i wyjść tym samym poza swoją strefę komfortu. Powinieneś zacisnąć zęby, spiąć pośladki ;) jeżeli Tobie, to pomoże i to zrobić. Przypomniał mi się tutaj pewien fakt z życia. Pewien mechanik naprawiał maszynę rolniczą. Obok stał zleceniodawca i się przyglądał. Zauważył, że od pewnego czasu nie chce się odkręcić pewna śruba. Nagle mechanik mówi „Nie będzie przeszkadzać Panu jak powiem cholera? To mi daje, że tak powiem większą moc i pewność siebie”. Zleceniodawca odparł „Jak mechanikowi ma to pomóc, to proszę sobie nie żałować”. No i mechanik z werwą zaklął, a śruba momentalnie się zluzowała ;) Jak widzisz, to czym jest Twoja ciemna strona masz w swojej głowie i jeśli tego mocno chcesz, to możesz zdobyć się na ten pierwszy krok i przezwyciężyć słabość, aby wyjść poza swoją strefę komfortu.

Jakie Ty masz o tym zdanie? Podziel się nim w komentarzu poniżej. Proszę też o Lubię to i plusy google. Pozdrawiam Piotrek Idzik.

 

 

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

CommentLuv badge

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.