Co to jest mlm?

Posted by on 7 maja, 2016 in Mlm | 0 comments

Co to jest mlm?No właśnie MLM, co to jest MLM? Jeśli Ty doskonale orientujesz się czym jest MLM, to nie musisz czytać tego artykułu ;) Ten materiał kieruję do ludzi, którzy w ogóle nie wiedzą nic o MLM jak i do tych, którzy coś wiedzą, ale niewiele.

Co to jest mlm – porównanie do programu partnerskiego

Aby zdefiniować jak najprościej co to jest MLM, to MLM możemy porównać do programu partnerskiego. W programie partnerskim masz za zadanie polecać np. produkty bądź usługi danego PP. Z reguły programy partnerskie mają jeden, rzadziej dwa poziomy. Jeżeli Ty jako partner PP polecasz jakiś np. produkt, to dostajesz od jego sprzedaży osobom bezpośrednio poleconym określoną prowizję. Kiedy mamy do czynienia z drugim poziomem, to dostajesz także prowizję od zarobków/sprzedaży ludzi, których Ty poleciłeś do danego programu partnerskiego.

Program partnerski posiadający jeden poziom

pp_1

Program partnerski posiadający dwa poziomy

pp_2

MLM z kolei można by powiedzieć posiada najczęściej nieskończoną ilość poziomów. W jego klasycznym wydaniu przedstawia się to tak, że od sprzedaży ze swojej pierwszej linii otrzymujesz jakiś %, a np. prowizję z grupy dostajesz od całej grupy, która jest pod danym człowiekiem z pierwszej linii. W MLM polecasz same produkty/usługi, ale też głównie polecasz ten biznes jako sposób zarabiania pieniędzy.

MLM

mlm_1

Co to jest mlm – różnice pomiędzy etatem, a MLM

Abyś lepiej zrozumiał co to jest mlm i łatwo zrozumiał różnice pomiędzy pracą na etacie, a MLM’em, to poniżej masz ich zestawienie.

Etat vs. MLM

Etat

1. ryzyko zwolnienia
2. zarobki do określonej kwoty
3. określone godziny pracy
4. dyspozycyjność
5. szef
6. urlop w wyznaczonym terminie
7. emerytura ;)
8. nie możesz być np. dyrektorem w swojej firmie
9. czasem musisz pracować w święta :)
10. samochód służbowy
11. doba trwa mak. 24 godziny
12. :)
13. ;)
14. masz dość wysokie koszty stałe
15. Twoja działalność może być tylko sezonowa
16. na pomoc z reguły, to możesz liczyć, ale na taką z nieba ;)
17. Twoja działalność raczej usidla Cię w danym miejscu
18. stoi za Tobą marka międzynarodowej firmy (bardzo rzadko)
19. Twoja działalność jest legalna i etyczna (trochę częściej ;)

MLM

1. nikt Cię nie zwolni
2. zarobki – bez limitów
3. pracujesz kiedy chcesz
4. sam organizujesz sobie pracę
5. sam sobie jesteś szefem i dobierasz sobie współpracowników
6. urlop kiedy chcesz
7. emerytura jaką sobie wypracujesz
8. możesz osiągnąć każdą pozycję w planie marketingowym
9. możesz pracować w święta
10. bonusy np. samochodowy itp.
11. doba bez ograniczeń (występuje duplikacja czasu)
12. wycieczki
13. podział zysków firmy
14. masz niskie koszty stałe
15. działalność nie jest sezonowa
16. masz zapewnioną pomoc ekspertów, Liderów i system szkolenia
17. działalność możesz prowadzić na całym świecie
18. stoi za Tobą marka międzynarodowej firmy
19.Twoja działalność jest legalna i etyczna

Kiedy zaś porównamy sobie tradycyjny biznes z MLM, to wychodzi na wielki plus MLM dlatego, że np. inwestycja w nim jest niewielka. Poniżej przedstawiam Tobie zestawienie różnic między tradycyjnym biznesem, a MLM.

Co to jest mlm – różnice pomiędzy tradycyjnym biznesem, a MLM

Tradycyjny biznes

1. inwestycja
2. lokal
3. ryzyko
4. pomysł
5. brak wsparcia
6. konkurencja
7. księgowość
8. koszty

MLM

1. brak inwestycji, lub stosunkowo mała
2. nie potrzebujesz lokalu
3. brak ryzyka
4. gotowy i sprawdzony pomysł
5. wsparcie grupy /sponsora
6. zamiast konkurencji – pomoc
7. minimum księgowości
8. niskie koszty

Jeśli dalej zastanawiasz się co to jest mlm, to w pewnym sensie MLM jest podobny do franczyzy (niekiedy nazywa się go franchisingiem osobistym). Branża MLM rozwija się dynamicznie. Polska na tle Europy, czy świata jest jeszcze daleko w tyle i właśnie dlatego jest to dla nas bardzo dobry czas, aby robić ten biznes. Teraz jest znacznie łatwiej niż będzie za kilka, czy kilkanaście lat.

Nawiązując do franszyzy – w MLM dostajesz gotowy przepis na biznes, lecz kosztuje Cię on dużo mniej niż np. otwarcie sklepu z telefonami na zasadzie franczyzy. W MLM nie musisz posiadać lokalu. W przypadku gdy miałeś przyjemność zajmować się franczyzą, to zdajesz sobie sprawę, że za takim lokalem nie raz stoi umowa na np. 2 lata wprzód i jakieś minimum kilkadziesiąt tysięcy złotych. W MLM Twoją inwestycją może być np. zakup zestawu startowego, czy też zakupy dla siebie (kwoty w granicach kilkudziesięciu złotych). Są także MLM’y gdzie zestawy startowe są droższe jednak porównując je do inwestycji w tradycyjny biznes, to i tak wychodzi znacznie taniej.

Odnośnie zwrotu z inwestycji. Kiedy w MLM przyłożysz się do działania, to bardzo szybko zaczniesz otrzymywać godziwe pieniądze. Nie mam tu na myśli akurat ilości pracy jak wykonasz, lecz jaka będzie jej jakość. W MLM do przepisu na biznes otrzymasz także pomoc/wsparcie od swojego sponsora, czy też osób z Twojego Zespołu. To jest tak urządzone, że im się po prostu opłaca Tobie pomagać, abyś szybko i jak najwięcej zarabiał. Podobnie i Tobie będzie zależało, aby Twoi partnerzy biznesowi zarabiali jak najszybciej i jak najwięcej : ) Teraz zastanów się, czy tego typu wsparcie będziesz miał w tradycyjnym biznesie, lub w pracy etatowej? no chyba, że od konkurencji : )

Wracając d franczyzy. Zobacz, czy znajdujesz np. odzież z popularnych marek spoza franczyzowych sklepów? No raczej jest to mało prawdopodobne. W większości marek sprzedaż nie będzie się odbywała poza franczyzowymi sklepami.

Niemniej jednak wybór jak zawsze należy do Ciebie. Nie zarzekam się, że

praca w MLM jest to bułka z masłem. W pracy na etacie zarobki kilku, kilkunastu tysięcy miesięczne są raczej rzadkością, a w MLM jest wręcz przeciwnie. Często w pracy etatowej zarobki są uwarunkowane konkretną dziedziną, różnymi układami, czy po prostu szczęściem. W MLM zaś liczy się przede wszystkim jakość włożonej przez Ciebie pracy i jak największe wykorzystanie dźwigni działań innych osób. Także przez ten artykuł znacznie przybliżyłem Tobie biznes MLM i od teraz będziesz już wiedział co to jest mlm.

Jeśli ten artykuł co to jest mlm w jakiś sposób Tobie pomógł, być może zainspirował, to pomóż mi w jego promocji np. dzieląc się z innymi o których uważasz, że także może się on im przydać . Zrób to np. poprzez media społecznościowe.

Pozdrawiam, Piotr Idzik.

 

 

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

CommentLuv badge

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.