Co to jest WordPress?

Posted by on 6 marca, 2012 in Narzędzia ebiznesu, WordPress | 0 comments

Co to jest WordPressWordPress  to system CMS skrót od Content Management System, czyli po polsku System Zarządzania Treścią oparty na PHP i MySQL.. CMS z kolei to aplikacja internetowa, lub zbiór aplikacji internetowych. Za pomocą tych aplikacji możesz łatwo tworzyć i administrować strony internetowe. Na rynku możesz spotkać inne zaawansowane CMS-y np. Joomla, Drupal, PHP-Fusion. Większość ludzi kojarzy WordPressa jako platformę blogową. Postaram się obalić ten mit.

WordPress nie tylko jako blog

WordPress powstał w 2003 roku  i z każdym rokiem zyskuje coraz to większą popularność. Głównie wykorzystuje się go do prowadzenia blogów i z tym jest najczęściej kojarzony. Teraz najnowsze wersje oferują multum wtyczek (za pomocą których możesz dodawać do Twojego WordPressa kolejne funkcjonalności) i szablony (które definiują wygląd i układ strony), dzięki tym rzeczom możesz przystosować go do innych zaawansowanych projektów np. sklepy internetowe, serwisy informacyjne, forum, zamknięty kurs  itp.

Podstawowe szablony (skórki) i wtyczki (ang. Plugin) – mogą zawierać w sobie pojedyncze widgety lub całe ich pakiety. Mogą też dodawać nowe funkcje bądź modyfikować już istniejące. Możesz bez większego problemu i za darmo pobrać je z internetu. W przypadku tych bardziej rozbudowanych, będziesz musiał zapłacić. Dotyczy do szczególnie „szablonów premium”, czyli ładnych, rozbudowanych „wzorów” Twojej strony. Oprócz szablonów i wtyczek trzecim podstawowym elementem WordPressa są widgety (komponenty umożliwiające np. przeprowadzenie ankiet na stronie, wyświetlenie listy artykułów czy linków lub też wyszukiwanie treści na stronie).

WordPress to projekt  typu Open Source, to znaczy, że nad jego rozwojem pracuje wiele osób. Jako darmowa platforma jest oparty na licencji GNU/GPL, która jest zgodna ze wszelkimi standardami tworzenia witryn internetowych.  Jego kod źródłowy jest otwarty, tym samym pozwala to tworzyć nam własne dodatki (widgety , wtyczki).

Społeczność WordPressa

Ta aplikacja zrzesza masę ludzi na całym świecie. Te miliony ludzi uwielbiają to oprogramowanie i używają go z zadowoleniem. Dyskutują oni o nowych rozwiązaniach, poprawiają istniejące, testują i dokonują zmian. Tworzą do niego motywy i wszelkiego rodzaju dodatki. Decydują jak będzie wyglądał ten CMS.

WordPressowa społeczność chętnie spotyka się i rozmawia na tematy z tym związane. Takie spotkania miłośników tej aplikacji noszą nazwę WordCamp i są organizowane w różnych miejscach na świecie. W Polsce odbywają się w Poznaniu.

WordPress dla każdego

WordPress jako zaawansowany system jest bardzo użyteczny (rozwiązuje problemy, odpowiada zapotrzebowaniom) w dodatku jest darmowy, co musi stanowić o sile jego sukcesu. WordPress  System Zarządzania Treścią, który polecam dla każdego. Na przykład dla kogoś kto chce dobrej jakości oprogramowania do tworzenia stron, ma pomysł jak wykorzystać ten CMS do zarabiania pieniędzy. Niech dobrym przykładem będzie ten blog, który stworzyłem praktycznie sam, nie mając wielkiego pojęcia o tworzeniu stron internetowych. Ty też możesz stworzyć coś dużo lepszego i rozbudowanego – wystarczy, że wybierzesz WordPress’a!

Na pewno warto zainteresować się tym skryptem m.in. za masę cech, które zapewniają mu lepszą pozycję wśród podobnych dostępnych na rynku rozwiązań. O najważniejszych moim zdaniem zaletach, ale też i o wadach WordPressa możesz przeczytać na:

Chcę Cię poprosić o pozostawienie komentarza co o tym sądzisz. Kliknij też Lubię to i google + . Pozdrawiam z uśmiechem. Piotrek Idzik.

 

 

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

CommentLuv badge

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.