Jak założyć bloga na wordpress.org i czerpać z niego korzyści?

Posted by on 12 lipca, 2011 in Narzędzia ebiznesu, WordPress | 2 komentarze

 

Jak założyć stronę internetową

Pisałem już we wcześniejszym poście, jak założyć stronę internetową – teraz przejdę do  praktycznych wskazówek, w jaki sposób założyć bloga w oparciu o WordPress.org. Przedstawię w tym wpisie kolejne kroki o zakładaniu bloga na wordpress.org.
Będą to: Krok 1 – instalacja, krok 2 – konfiguracja, krok 3 – wygląd, krok 4 – modyfikacje.

Żeby założyć bloga, należy przygotować:

Przed instalacją WordPressa należy mieć konto hostingowe zapewniające takie wymagania:
PHP i MySQL w miarę nowszych wersjach, możliwość uruchomienia mod_rewrite nie jest konieczna, ale przydatna. Gdy znajdziesz odpowiedni, profesjonalny hosting, mogę polecić Ci sprawdzone przeze mnie usługi hostingowe firmy nazwa.pl, gdzie w razie jakichkolwiek niejasności możesz opisać swoje problemy na czacie, a pracownicy firmy 24h na dobę odpowiedzą Ci na Twoje pytania online. Po założeniu konta uzyskasz dane (login i hasło) do logowania do panelu konta. Po zalogowaniu się do panelu konta musisz utworzyć bazę. Dobrze jak jej dane: nazwę bazy, nazwę użytkownika bazy, hasło oraz host bazy (najczęściej localhost) zapiszesz w bezpiecznym miejscu. Te dane są niezbędne, by założyć bloga.

Lepiej jest założyć bloga na własnej domenie

Jeżeli chcesz mieć bloga z własną domeną, potrzebujesz taką domenę zakupić. Sugeruję również skorzystanie z oferty nazwa.pl, gdzie zawsze są dodatkowo użyteczne dodatki. Najlepiej jako nazwę domeny wybrać imięnazwisko.pl wtedy promujesz własną osobę, ewentualnie twojanazwa.pl (uwaga: muszą być tylko znaki bez polskich liter). W jej obrębie będziesz mógł tworzyć wiele subdomen, typu: xyz.imienazwisko.pl
W taki właśnie sposób zaczynasz promować i pozycjonować własne imię i nazwisko, które docelowo stanie się TWOJĄ MARKĄ.

Aby założyć bloga potrzebujesz jeszcze programu do przesyłania plików na serwer. Osobiście używam filezilla, ale możesz znaleźć w internecie wiele innych programów i wybrać ten, który uważasz za optymalny. Teraz tworzysz nowe połączenie FTP wpisując dane konta FTP, które znajdziesz w panelu administracyjnym Twojego hostingu.

Kolejne kroki, by założyć bloga

Potem wchodzisz na stronę : wordpress.org/download i ściągasz archiwum .zip z ostatnią wersją WordPressa. Rozpakowujesz archiwum w wybranym miejscu na dysku, łączysz się ze swoim kontem przez klienta FTP i wgrywasz pliki (nie folder z plikami, ale bezpośrednio pliki) na swoje konto wcześniej dokonując niżej opisanej edycji pliku.

Plik konfiguracyjny.

1. Zmieniamy nazwę pliku z wp-config-sample.php na wp-config.php.
2. Otwieramy ten plik i go edytujemy wprowadzając swoje dane. Załóżmy, że baza nazywa się baza_1, użytkownik bazy to blogger, hasło do bazy to nick123 a host bazy to localhostpiotr. Linie 3-6 w naszym pliku będą wyglądały następująco:

define(`DB_NAME`, `baza_1`); // The name of the database

define(`DB_USER`, `bloger`); // Your MySQL username

define(`DB_PASSWORD`, `nick123`); // …and password

define(`DB_HOST`, `localhostpiotr`); // 99% chance you won`t need to change this value

3. Aby uniknąć ponownego edytowania pliku podczas spolszczania WordPressa od razu edytujemy linię 15:
define (`WPLANG`, “);
aby wyglądała tak:
define (`WPLANG`, `pl`);

Ze strony svn.automatic.com/…/ ściągamy pliki: pl_PL.mo i pl_PL.po i zmieniamy ich nazwy odpowiednio na: pl.mo i pl.po – wrzucamy je do folderu languages i całość (folder) wgrywamy do naszego wordpressa do folderu /wp-includes/. Teraz spolszczanie powinno działać. W taki sposób, udało Ci się złożyć bloga, którego panel administracyjny będzie w języku polskim.

Cztery kroki, by założyć bloga

Krok 1 – instalacja.

W tym momencie możesz zająć się instalacją. Otwórz w przeglądarce stronę: http://twojadres.pl/wp-admin/install.php. Skrypt instalacyjny w drugim i ostatnim kroku poda Ci hasło do zalogowania się. Zaloguj się używając loginu admin i podanego hasła. Teraz możesz w zakładce Autorzy > Twój profil zmienić hasło konta zapisać w bezpiecznym miejscu!

Krok 2 – konfiguracja.

Jeżeli masz już zainstalowanego własnego bloga, możesz zająć się jego konfiguracją. W zakładce opcje masz dostęp do podstawowych ustawień. Wszystko jest przejrzyste i ładnie opisane, więc nie ma sensu dokładnie tego tutaj tłumaczyć. W panelu administratora zakładka linki możesz dodać adresy blogów, które chcesz promować, albo innych miejsc w sieci, które chciałbyś polecić. To tak w skrócie o podstawach konfiguracji, a teraz czas zająć się wyglądem naszego bloga.

Krok 3 – wygląd.

Wszystkie pliki odpowiedzialne za wygląd mieszczą się w podkatalogach /wp-content/themes/ np. domyślny (Default) styl mieści się w katalogu /wp-content/themes/Default/. Każdy plik odpowiada za inną część naszego bloga. W praktyce zmiana wyglądu polega na wykonaniu trzech rzeczy: ściągnięcia odpowiadającej nam skórki, wgrania jej na nasz blog i jej aktywację.

Żeby odnaleźć interesującą nas skórkę możesz wejść na Polski support WordPress lub stronę wordpress themes. Po wybraniu motywu, ściągamy i rozpakowujemy wybraną paczkę. Folder z plikami kopiujemy do /wp-content/themes/. Teraz wystarczy w zakładce Wygląd kliknąć miniaturę nowej skórki i… już gotowe.

Krok 4 – modyfikacje.

Na końcu ustawimy podstawowe modyfikacje. Chodzi mi o dodawanie pluginów czyli wtyczek i widgetów, które w znaczący sposób zwiększają funkcjonalność naszego bloga. Zasady dodawania wtyczek są dosyć proste: ściągasz archiwum z plikami wtyczki ze strony autora, rozpakowujesz go, wgrywasz folder wtyczki (z plikami) do /wp-content/plugins/, aktywujesz wtyczkę w Panelu Administracyjnym, ewentualnie dokonujesz edycji w plikach skórki. Normalnie nie mamy dostępnych za dużo widgetów. Widgety dostępne są tutaj http://nasz-adres.pl/wp-admin/widgets.php
By uruchomić dany widget, wystarczy przeciągnąć go do odpowiedniego panelu z prawej strony.

Teraz przedstawię konfigurację pierwszej wtyczki Akismet. Należy wejść na wordpress.com i zarejestrować nowe konto. Wpisujemy login i adres e-mail. Niżej zaznaczamy opcję: Just a username, please.. Klikamy Next i czekamy na maila. W odebranym mailu klikamy na link i na otwartej stronie logujemy się za pomocą podanych danych. W dolnej części strony pojawia się tekst: Your API Key: 725b61f4zg8k – kod będzie oczywiście inny:) Kopiujemy ten kod i wracamy do panelu administracyjnego bloga. W zakładce Wtyczki klikamy Konfiguracja Akismet i wpisujemy uzyskany kod i … już gotowe.

Pokażę Ci kilka przykładowych wtyczek. Dużo z takich rozszerzeń funkcjonalności można wyszukać na wp-plugins.net.

deafault post kontent

Daje możliwość ustawić domyślną zawartość w oknie pisania nowego wpisu. Na pewno zauważyliście, że moja ulubiona konstrukcja opiera się na schemacie:

Wstęp do artykułu

śródtytuł

treść

kolejny śródtytuł

i znowu treść

download deafault post content

runPHP

Daje możliwość na odpalania kodu php na stronach i we wpisach na naszym blogu.

download runPHP

Bunny technorati tags

Daje możliwość dodawania tagów technorati. Wyszukiwarka technorati jest największą blogo-wyszukiwarką.

download BTT

Tak w uproszczeniu wygląda proces powstania bloga na platformie WordPress.org.
Następnym razem zrobię porównanie WordPress.org vs WordPress.com.

Mam nadzieję, że już wiesz, jak założyć własnego bloga. Pozdrawiam serdecznie. Piotr Idzik.

 

 

 

 

2 komentarze

  1. Widzę naprawdę dobrą robotę jako poświęciłeś, aby zrobić ten wpis na temat jak zrobić bloga. Szczegółowe opisanie czynności, świetnie może pomóc początkowym osobom. Mógł byś umieścić również jakieś zdjęcia łatwiej by było się połapać w tym wszystkim. Mam nadzieję, że pojawi się więcej takich wpisów. Zapraszam, również na moją stronę poświęconą wordpress. Pozdrawiam
    Kamil Czytaj regularnie i komentuj tego bloga o mlm. Po umieszczeniu 5 komentarzy linki do twojej strony umieszczone przy komentarzach będą wolne od atrybutów nofollow. Jak zainstalować wordpress na serwerze Gvo.My Profile

  2. Dziękuję Kamilu za docenienie.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

CommentLuv badge

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.