Jak zapamiętać hasła?

Posted by on 7 lutego, 2012 in Bezpieczeństwo, Ebiznes, Narzędzia ebiznesu | 0 comments

Sejf na hasłaWiele osób ma problem z zapamiętywaniem różnych haseł, loginów do swoich kont i profili. Kiedy pracują online to liczba tych danych diametralnie wzrasta. Różne serwisy wymagają o nas podawania różnych haseł. Jedne wymagają hasła o określonej liczbie znaków, na innych trzeba wpisywać hasła składające się z liter i cyfr, albo jakieś inne kombinacje znaków. Jeśli mamy dużo kont, to zapamiętanie tylu różnych haseł staje się bardzo irytujące.

Można zauważyć, że przeglądarka zapamiętuje hasła. Jednak nie jest to bezpieczne rozwiązanie i powstaje pytanie, co stanie się przy przypadkowym wyczyszczeniu ustawień przeglądarki. Szpece od funkcjonalności wymyślili, aby zapisywać hasła na ich serwerach. To też okazało się niezbyt dobrym rozwiązaniem, gdyż nie wiadomo co dokładnie dzieje się z takimi hasłami.  Są też niezależne od przeglądarek internetowych programy przechowujące hasła. To też nie jest do końca optymalne rozwiązanie.

Jak zapamiętać hasła?

Jednak jest na to wyjście w postaci dodatku do popularnych przeglądarek internetowych. Jest nim wtyczka LastPass. Można właściwie powiedzieć, że jest to bezpłatny menadżer haseł. Kiedy zaczniesz używać tego narzędzia, najlepiej ustawić do niego dostęp silnym hasłem, aby go nikt niepowołany nie złamał, bo wtedy zaleta jednego hasła może obrócić się w wielką wadę. Odtąd będziesz pamiętając jedno hasło do LastPassa mieć dostęp do pozostałych Twoich haseł i loginów. Jednak ja na przykład nie zalecam używać tego narzędzia do zapamiętywania i przechowywania danych związanych z bankowością. W takich sprawach lepiej zapamiętać te dane w głowie i nie trzymać ich na dysku tylko w bezpiecznym miejscu.

Generowanie haseł

Lastpass będzie za Ciebie zapamiętywał wszystkie hasła, także możesz tworzyć je jako bardziej skomplikowane. Nie musisz sam wymyślać takich haseł. To narzędzie pomoże Ci wygenerować hasła będące solidnym zabezpieczeniem.

1. Otwierasz dowolną stronę WWW i klikasz na opcję rejestracji. Po otworzeniu strony z formularzem na górze przeglądarki zobaczysz żółtą belkę (patrz obrazek poniżej). Klikasz na Generuj.

Lastpass generowanie hasła

2. W nowym oknie wygenerowane zostanie hasło. Klikasz na Akceptuj.

Lastpass generowanie hasła1

3. Hasło zostanie wpisane do formularza, a program wyświetli belkę Czy LastPass ma zapamiętać to hasło?

Klikasz na Zapisz stronę.

Lastpass generowanie hasła2

4. Podczas kolejnej wizycie na tej stronie program zapyta Cię, czy ma automatycznie wypełniać formularz. Klikasz na AutoUzupełnianie.

Przy okazji podzielę się z Tobą moim znaleziskiem. Szperając w sieci znalazłem fajną stronkę https://fabrykahasel.pl/. Wyprodukujesz na niej super bezpieczne i silne hasła. Dowiesz się dużo o bezpieczeństwie haseł. Możesz wstawić na swoją stronę, sklep itd. widget Fabryki Haseł. W ten sposób zapewnisz swoim użytkownikom bezpieczny proces zakładania konta i zmiany hasła, a dodatkowo polepszy się jakość haseł na Twoich internetowych projektach.

Podam Tobie jeszcze jedną ciekawostkę dotyczącą haseł. Jest taka strona internetowa na, której możesz sprawdzić ile czasu potrwa złamanie danego hasła. Swoje hasła sprawdzisz na https://howsecureismypassword.net/.

LastPass jest wieloplatformowy, przez co jest kompatybilny z różnymi systemami operacyjnymi. Należy wspomnieć, że dane szyfrowane są jeszcze na Twoim komputerze, ich przesyłanie i przechowywanie jest na serwerze tylko i wyłącznie w postaci zaszyfrowanej. Lecz to tylko Ty znasz klucz szyfrujący, który tworzony jest w postaci skrótu Twojego adresu e-mail i hasła. Twoje hasła już nie są przechowywane w pamięci przeglądarki, kiedy zainstalujesz LastPass. Po instalacji tego dodatku dobrze jest też, abyś wyczyścił hasła z pamięci przeglądarki i wyłączył opcję ich zapamiętywania. Jeżeli pracujesz w rożnych miejscach,  warto żebyś ustawił opcję automatycznego wylogowania z LastPass po wyłączeniu przeglądarki oraz nie włączał zapamiętywania Twojego jedynego hasła.

Jak zainstalować LastPass?

Jak zainstalować tą wtyczkę do przeglądarek internetowych, jakie są jej inne opcje mi.in. o tym dowiesz się oglądając poniższy materiał video:

Dla bardziej wymagających jest wersja premium w cenie  1 $ miesięcznie. W tej usłudze będziesz mieć możliwość dodatkowego uwierzytelnienia za pomocą kluczy znajdujących się na urządzeniu zewnętrznym (pamięci przenośnej USB). Pomimo, że korzystam z tego dodatku, to zabezpieczam się dodatkowo i każde kolejne dane jakie podaję rejestrując się na różnych stronach, zapisuję w specjalnie do tego przeznaczonym segregatorze.

Dużo osób sceptycznie podchodzi do tego typu „ułatwiaczy” bojąc się o bezpieczeństwo swoich danych.  Też na początku nie byłem przekonany, ale po przeczytaniu w różnych miejscach stwierdziłem, że nie ma się czego obawiać. Dodatkowo oszczędzam sporo czasu i LastPass nigdy mnie nie zawiódł. Także polecam Ci go na bank.

Napisz co o tym myślisz w komentarzu pod spodem, a jeśli będziesz miał jakieś pytania pisz na skype: piotridziksukces. Z chęcią pomogę. Jeśli uznasz wpis za wartościowy kliknij Lubię to na moim FANPAGE http://www.facebook.piotridzik.pl i plus jedynkę. Pozdrawiam serdecznie. Piotrek Idzik.

 

 

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

CommentLuv badge

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.