Jaki biznes otworzyć?

Posted by on 7 września, 2014 in Praca przez internet | 0 comments

Jaki biznes otworzyćW tym artykule przeanalizujemy jaki biznes otworzyć. Może postrzegajmy go jako całość i spójrzmy na biznes z szerszej perspektywy na wiele pokoleń. Aby tak na to patrzeć, należy zadać sobie pytanie: Czy zdajesz sobie z tego sprawę, że prowadzisz swój własny biznes, bez względu na to kto Tobie płaci pensję? Nie ma większego znaczenia co robisz przez cały tydzień – Ty jesteś właścicielem przedsiębiorstwa Twoje Imię i Nazwisko.  Ciężko Ci to zrozumieć? Nie martw się. Większości osób nie rozumie czym jest biznes. Często kojarzy się on im z prowadzeniem działalności gospodarczej. Oni nie widzą biznesu w szerszej perspektywie jako całości, ponieważ nikt ich tego nie nauczył.

Biznes ma na celu dostarczyć czegoś wartościowego dla końcowych odbiorców. Firmy zajmują się dostarczaniem na rynek produktów/usług. Biznes wytwarza także dywidendę, która oznacza zwrot z zainwestowanych środków pieniędzy, czy intelektualnych wartości. Inaczej to ujmując, biznes to dostarczanie czegoś wartościowego na rynek. Za te dobra są wypłacane wynagrodzenia pod postacią pensji, prowizji, dywidendy, itd.

Jaki biznes otworzyć?

Jeżeli myślisz jaki biznes otworzyć, to zauważ, że każdy z nas prowadzi własne przedsiębiorstwo świadcząc usługi swoim klientom. Będąc pracownikiem Twój pracodawca jest dla Ciebie najważniejszym klientem. On najbardziej korzysta z Twojej wiedzy i doświadczenia i za to wypłaca Tobie pensję. Ty masz związane z tym wydatki np. dojazd do pracy i poświęcasz oczywiście swój czas.

Taka działalność jak każda ma swoje plusy i minusy. Do plusów niewątpliwie można zaliczyć poczucie bezpieczeństwa związane ze stale przypływającą gotówką. Co miesiąc Twoje konto zasila odpowiednia kwota pieniędzy. Nie musisz także zatrudniać księgowej, aby prowadziła Twoje wydatki itd. Za to będzie odpowiadać firma dla której pracujesz.

Do minusów prowadzenia własnego biznesu związanego z pracą na etacie można zaliczyć Twoje działania, a w tym doświadczenie i wiedza są nakierowane na świadczenie usług zazwyczaj dla jednego klienta, czyli w tym przypadku dla Twojego pracodawcy. Jest to związane z tym, że w każdym momencie może on zakończyć z Tobą współpracę. Wówczas będziesz myśląc jaki biznes otworzyć skupiał swoje działania na pozyskaniu innego klienta (pracodawcy).

Rozwiązanie Twojego problemu może okazać się dość łatwe. Nie powinieneś skupiać całej swojej energii, wiedzy, doświadczenia i czasu na wykonywanie pracy dla jednego klienta. Powinieneś pozyskiwać takich klientów coraz więcej. Czyż tę pracę, którą wykonujesz dla jednego klienta nie możesz wykonywać dla wielu? Może i nie będziesz miał tak płacone jak u obecnego szefa, nie mniej jednak mając ich pięciu, czy więcej automatycznie pomnażasz swoje dochody przez liczbę ludzi dla, których wykonujesz swoją pracę. Twoje obowiązki także nie będą tak skupione jak w przypadku pracy u jednego pracodawcy. Sam będziesz miał możliwość ustalić zakres obowiązków i czas i za to poszczególni klienci będą Tobie płacić.

W tym przypadku, kiedy jeden klient zaprzestanie z korzystania z  Twojej pracy, będziesz miał innych gotowych do współpracy i czas na wyszukiwanie kolejnych. Będzie jednak niestety jeden aspekt Cię ograniczający. Przecież każdy z nas ma ograniczoną ilość czasu. Każdy ma 24 godziny na dobę. Na ten czas przypadają nasze różne zajęcia. Będą to np. praca, obowiązki, jedzenie i picie, odpoczynek. Będzie to Twoje ograniczenie nie do przeskoczenia na tak długo jak będziesz swój czas wykorzystywał do zarabiania pieniędzy.

Jaki biznes otworzyć korzystając z pracy innych?

Jaki biznes otworzyć  zatrudniając innych, aby samemu mieć więcej zrobione?

Osoby z kwadrantu B Roberta Kiosakiego wiedzą, że do zarabiania coraz większych pieniędzy trzeba nauczyć się wykorzystywać swój czas, wiedzę i doświadczenie, a także czas, wiedzę i doświadczenie innych ludzi. Także zatrudniają oni pracowników, którzy to biorą na siebie część ich obowiązków. Za to dzielą się z nimi jakąś częścią swojego dochodu. Nie mniej jednak dzięki temu mogą  więcej zarabiać mimo, że pracują tyle samo, a nawet coraz mniej. Z pozoru wydawać by się mogło, że jest to sytuacja win – win (wygrany – wygrany), ale nie jest tak z tym do końca.

Zatrudniając już pracowników pojmiesz, że oni także mierzą się z takimi problemami z jakimi Ty do niedawna się borykałeś. Jednak wizja większych dochodów pozwoli Tobie wnet zapomnieć i skupisz się na sobie. Twoi pracownicy pozostaną zdani sami na siebie, co prędzej czy później skłoni ich do szukania lepszych możliwości (kto wie, może trafią na ten artykuł). Wówczas będziesz miał problem polegający na tym, że tworząc stanowisko pracy i ucząc pracy Twojego pracownika, równocześnie będziesz tworzyć sobie konkurencję.

Jaki biznes otworzyć, aby była sytuacja win – win

Jak uzyskać sytuację wygrany – wygrany planując jaki biznes otworzyć? W tej kwestii mądrzejszym postępowaniem będzie stworzenie takiej sytuacji w, której wszyscy będą mieli tyle samo do zyskania. Przykładowo, kiedy zajmujesz się handlem i chcesz więcej zarabiać za sprawą pracy Twoich sprzedawców, to zamiast zatrudniać ich na etat, zaproponuj im, aby także dla siebie pracowali. Dzięki tak postawionej sprawie, będą oni mieli świadomość, że ich dochód będzie w 100% zależał od ich wkładu. Poza tym Tobie jako osobie za sprawą, której otrzymali oni możliwość pracy będzie się należał procent od wartości ich sprzedaży. Taki model nazywa się franschingiem.

Chcąc wykupić sobie franczyzową licencję powinieneś mieć do dyspozycji duży początkowy kapitał. Do tego jako licencjonobiorca nie masz możliwości odsprzedawania dalej licencji. Dlatego jeżeli chcesz się zdecydować na bycie licencjonobiorcą franschingu, to musisz liczyć się z tym, że w tym systemie pieniądze i czas ma tylko licencjonodawca. Także nie jest to układ win – win.

Alternatywnym rozwiązaniem dla franszyzy jest marketing sieciowy. W MLM można budować swój biznes już za pomocą małych nakładów finansowych. Także w marketingu sieciowym każdy ma możliwość budowania biznesu w podobny sposób. Porównując ten model biznesowy do franszyzy koszty licencji są znikome i momentalnie można je odrobić i zarabiać dalej ;) Tutaj każdy licencjonobiorca może udzielać innym licencji. Ma się tu możliwość rozwoju swojej firmy opierając się na sprawdzonym planie i strategii jak również mając do dyspozycji system wsparcia i szkoleń. Jest to bardzo etyczny biznes i każdy ma w nim równe szanse.

W gruncie rzeczy każdy z nas jest biznesmenem i każdy musi zarabiać i wydawać pieniądze (no chyba, że ktoś jest na czyimś utrzymaniu). Niestety, ale większość ludzi swój czas zamienia na pieniądze. Tylko nieliczni potrafią mądrze zarządzać czasem innych, aby w ten sposób zarabiać pieniądze. Kiedy już będziesz wiedział jaki biznes otworzyć i tego dokonasz, to zrozumiesz sens słów Roberta Kiosakiego „Pracuj mądrze, a nie ciężko” i tego Tobie życzę.

Jak Ty uważasz? Czekam na komentarze, sugestie, pytania, lajki i plus jedynki oraz zapraszam do współpracy w najlepszym biznesie  : ) Piotrek Idzik

 

 

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

CommentLuv badge

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.