Kompetencje kluczowe.

Posted by on 7 sierpnia, 2014 in Mlm, Samodoskonalenie | 0 comments

Kompetencje kluczoweKompetencje kluczowe w MLM. Co to są kompetencje i jakie kompetencje kluczowe można wyróżnić w marketingu sieciowym. Tego m.in. dowiesz się z tego artykułu.

Przystępując do jakiejś firmy MLM, dużo ludzi pragnie jak najszybciej zarabiać duże pieniądze. Oczywiście duże pieniądze to pojęcie względne, ponieważ dla różnych osób duże pieniądze będą znaczyć coś innego. Przykładowo dla jednych kwota 2000 zł na miesiąc będą to duże pieniądze, dla innych 20000 zł, a jeszcze dla innych duże pieniądze będą oznaczać sześciocyfrową kwotę trafiającą co miesiąc na ich bankowy rachunek.

Kto zarabia w tych dwóch przykładach z większymi sumami? To są Liderzy mający za sobą zbudowane duże struktury partnerów biznesowych, kompetencje kluczowe, oraz mocną osobistą markę. Takich ludzi jest w Polsce sporo. Nie mniej jednak nie było tak od razu. Każdy kiedyś zaczynał od przysłowiowego zera, a jak aktualnie ich biznesy prosperują jest to, wyznacznikiem kariery poszczególnych Liderów.

Zaczynając działać w marketingu sieciowym, Twoje cechy osobowości będą Cię wspierać/promować mocniej, lub słabiej. Kiedy będziesz miał cechy, które dotyczą Liderów, to będzie Ci znacznie łatwiej. Natomiast analogicznie nie posiadając cech niezbędnych Liderowi, będzie Tobie przypisana trudniejsza droga do celu w tym biznesie. Nie mniej jednak sama osobowość to jeszcze mało. Będziesz potrzebował kompetencji. Czym są kluczowe kompetencje? Po prostu jest to nabyta wiedza i umiejętności.

Kompetencje kluczowe

Chcesz poznać kompetencje kluczowe w MLM? Masz poniżej ich 7, także zobacz co trzeba umieć, aby osiągać sukcesy w biznesie MLM.

1. Sprzedaż

Nie wierz tym, którzy będą Ci mówić, że w ich firmie nie będziesz musiał sprzedawać. Abyś zarabiał w marketingu sieciowym powinieneś umieć zbierać leadsy, nawiązywać kontakty, badać ich potrzeby, we właściwy sposób przedstawiać swój biznes MLM (siebie, system szkolenia/pomocy, produkty/usługi, firmę). Co by tu jeszcze nie dodać musisz po prostu umieć przekonać do siebie ludzi i być dobrym sprzedawcą. Tak więc naucz się efektywnie sprzedawać. Na tym blogu opisuję też m.in. jak sprzedawać, tak by było to dla Ciebie przyjemnością i przynosiło Ci wymierne efekty. Zapraszam po więcej porad o sprzedaży do artykułów z kategorii techniki sprzedaży.

2. Budowanie relacji

Jak już pewnie wiesz MLM, to biznes relacji międzyludzkich. Często dla osób zastanawiających się nad przystąpieniem do pracy w marketingu sieciowym decydującym czynnikiem podjęcia takiego biznesu będzie, to odpowiednia osoba sponsora. Taki właściwy człowiek potrafiący dzielić się wiedzą i wzbudzający zaufanie, szacunek, sympatię; będzie bardziej dla innych atrakcyjny niż produkty/usługi, plan marketingowy, firma. Także na tych elementach i budowaniu relacji będzie możliwa owocna współpraca w marketingu sieciowym.

3. Zbieranie kontaktów/leadsów

Nie jest niczym odkrywczym, że jedną z podstawowych rzeczy w każdym biznesie jest baza klientów/partnerów biznesowych. W MLM musisz się nauczyć wyszukiwać i poznawać nowych ludzi, możliwości będziesz mieć sporo, dużo też będzie zależeć od Twojej kreatywności.

Zbierać kontakty w MLM możesz w przeróżnymi  sposobami:

– Prowadząc bloga i robiąc na nim różne rzeczy, aby te kontakty uzyskać np. piszesz użyteczne artykuły, które będą innym pomagać (będzie tu działać m.in. reguła wzajemności, Twój wizerunek eksperta, dzielenie się tymi informacjami z bloga poprzez media społecznościowe, social proof). Zbieraj swoją publiczność z bloga poprzez listę mailingową oferując w zamian za zapisanie się do niej jakąś wartościową rzecz z tematyki tej listy (konkretne i niedostępne nigdzie więcej porady w formie kursu e-mail, e-booka, raport, szkolenie video). Na blogu możesz też przedstawiać adres swojej strony przechwytującej na, której także będziesz zbierać leadsy. Oczywiście warto, abyś na swoim blogu miał narzędzie do selekcji na Twoich biznesowych partnerów. Mówię tu o ankiecie do współpracy.

– Prowadząc fanpage. Na nim także możesz zbierać kontakty za wartościowe upominki. Możesz stworzyć na fanpage taką wewnętrzna stronę przechwytującą za pomocą różnych aplikacji. Zobacz jak to zrobiłem.

– Robiąc marketing szeptany (udzielanie się na forach, mediach społecznościowych, blogach).

– Robiąc video marketing (nagrywanie materiałów video i umieszczanie ich np. na YouTube).

– Wykorzystując płatne formy reklamy np. Facebook Ads, Google Adwords, Ad Taily.

4. Przekazywanie wiedzy

Umiejętność klarownego przekazywania wiedzy to podstawa warsztatu każdego networkera. Musi on umieć przekazać innym swoją wiedzę.

5. Przywództwo i coaching

Umiejętność bycia przywódcą/Liderem i kierowania zespołem ludzi jest w marketingu sieciowym nie do przecenienia. Do tego zdolność oferowania coachingu nadają osobie posiadającej takie kompetencje kluczowe obraz profesjonalisty.

6. Umiejętności organizacyjne i motywacja

Naucz się zarządzać efektywnie czasem i ludźmi. Motywuj się sam i swój Team do działania.

7. Tworzenie własnego wizerunku/marki

Jeśli chcesz skuteczniej komunikować się z ludźmi, świadomie kreuj swój wizerunek. Reprezentuj najlepsze swoje cechy tak, abyś był postrzegany przez innych w zrozumiały i atrakcyjny sposób.

8. Planowanie celów

Umiejętność planowania swoich życiowych celów, tych krótko terminowych jak i bardziej oddalonych w czasie.

Kompetencje kluczowe w biznes MLM

Zaczynając swój biznes w marketingu sieciowym dwóch dystrybutorów startuje z różną aktywnością i mając różne kompetencje kluczowe. Jeden tygodniowo przeprowadza 70 rozmów kwalifikujących na partnerów biznesowych, drugiemu natomiast takich rozmów udaje się odbyć 7 na tydzień. Tempo zdobywania praktycznej wiedzy/umiejętności przez tych dwóch dystrybutorów będzie nieporównywalne. Zapewne stanie się tak, że jeden z nich o wiele szybciej osiągnie poziom wymagający kolejnych umiejętności i wiedzy.

Jeśli  Ty, oprócz odpowiedniego poziomu kompetencji kluczowych chcesz być Liderem i kreować innych Liderów, musisz także sam nabyć umiejętności przewodzenia/kierowania grupą, być trenerem biznesowym, ale też sponsorem/mentorem dla ludzi będących w Twojej grupie.

Chcesz mieć szybkie i duże wyniki w MLM? Działaj więc masowo i szybko. Mam tu na myśli takie motywy jak wykorzystywanie siły i możliwości dotarcia do odpowiednich osób z internetu, oraz narzędzi usprawniających pracę internetowych marketerów. Staraj się odbywać jak najwięcej rozmów kwalifikujących do Twojego biznesu MLM wśród Twoich zainteresowanych leadsów, oraz zdobywać jak najszybciej kompetencje kluczowe i wiarygodność.

Będąc już Liderem mając swoją grupę będziesz musiał mieć inne kompetencje kluczowe niż wówczas, gdy rozpoczynałeś biznes MLM. Kiedy masz te kompetencje kluczowe, to one wystarczą Ci do czasu, gdy Twoje osoby z grupy zostaną Liderami. Kiedy się tak stanie, Ty zapewne osiągniesz już poziom menadżerski, dyrektorski, czy jakiś inny (w zależności jakie jest nazewnictwo w Twojej firmie MLM).

Teraz znów występuje podobna sytuacja, gdyż Twoich Liderów trzeba zrobić top Liderami. Będziesz potrzebował do tego kolejnych kompetencji, bo poprzednie okażą się już nie wystarczające. Posiadając wiedzę, umiejętności i doświadczenie top Lidera, będziesz generował naprawdę duże zarobki.

Zastanów się na jakim aktualnie jesteś etapie kompetencji? Być może masz już grupę, ale mało kto z niej poważnie podchodzi do tego biznesu. Być może masz Liderów, lecz nie możesz zrobić, aby oni się usamodzielnili i tworzyli Liderów w swoich grupach?  Być może już poziom Twoich kompetencji pozwala Tobie na kreowanie ludzi na top Liderów przez wszystkie etapy? Jeżeli tak jest, to pozostaje Ci jeszcze jeden szczyt do zdobycia, mianowicie uzyskać kompetencje mega Lidera, który potrafi kreować swoich top Liderów na najwyższy poziom w marketingu sieciowym.

Zauważ, że warunkiem przejścia na kolejny stopień kompetencji jest uzyskanie umiejętności i wiedzy, które są wymagane na danym poziomie. Kiedy ich nie uzyskasz, Twoja grupa nie będzie się rozwijać. Nie będąc Liderem nie wykreujesz innych Liderów i grupa nie będzie duża. Mała grupa = mały obrót = małe prowizje/premie.

Zobacz jak wiele będzie zależeć od Ciebie i Twoich umiejętności, które są uzależnione z kolei od trenowania w praktyce i szkoleń. Kiedy przykładowo nie jesteś dobry w publicznym przemawianiu, to postaraj się odbyć odpowiednie szkolenie po, którym będziesz także uczył się przemawiania wykorzystując nadarzające się okazje, nawet jak będą to małe domowe prezentacje na kilka osób. Będziesz także robił szkolenia dla osób z Twojej grupy. Może tak być, że będąc  top Liderem poproszą Cię o wypowiedź/prelekcję i to przed setkami, czy tysiącami osób. Może poprzez internet będziesz przeprowadzał webinary, czy nawet udzielał wywiadów. Będzie Ci potrzebne nauczenie się pracy z kamerą.

Z czasem, kiedy Twoi Liderzy osiągną kompetencje kluczowe na poziomie Twoich, to nie będziesz już dla nich tak atrakcyjny, nie będą mogli się więcej od Ciebie nauczyć. Dlatego ciągle musisz się szkolić, uczyć i co niezwykle ważne praktykować. Im szybciej będziesz zdobywał kolejne kompetencje, analogicznie tym szybciej będziesz osiągał kolejne cele.

Kompetencje kluczowe droga twórczego rozwoju

Zapewne wielu z nas chce być najlepszymi w tym co robi. No może przynajmniej bardzo dobrymi w danej tematyce. Żeby tego dokonać potrzebne będą nam kompetencje kluczowe. Przedstawiłem Tobie powyżej kompetencje kluczowe dzięki, którym znacznie przyśpieszysz osiąganie znaczących wyników w marketingu sieciowym. Zachęcam Ciebie do pogłębiania wiedzy, aby Twoje kompetencje kluczowe w MLM były coraz doskonalsze.

Jeśli coś okazało się dla Ciebie pomocne z tego artykułu nie pogniewam się jak rozsiejesz go dalej przez media społecznościowe np. lajki, google +. Oczywiście dyskusja w komentarzach poniżej jak najbardziej mile widziana ; Piotrek Idzik

 

 

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

CommentLuv badge

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.