Jak wyczyścić komputer?

Posted by on 20 sierpnia, 2013 in Narzędzia ebiznesu | 2 komentarze

Jak wyczyścić komputerDzisiaj omówię problem jak wyczyścić komputer stacjonarny i zadbać o jego bezawaryjną pracę. Dowiesz się też jakich będziesz potrzebował do tego narzędzi i materiałów. Po kupnie komputera wiele osób często zapomina, że nie składa się on z klawiatury, „pudła” i monitora. Przede wszystkim składa się on z podzespołów, które są w tym „pudle”. Jeśli chcesz, aby Twój komputer płynnie i bezawaryjnie pracował zapewnij mu ku temu jak najlepsze warunki. Będzie to związane nie tylko z dbaniem typu skanowanie programem antywirusowym, wiąże się to też z konserwacją podzespołów.

Kiedy są upały, to nie tylko Tobie jest gorąco. Elektroniczny sprzęt np. procesor, twardy dysk, czy karta graficzna także się nadmiernie nagrzewają. Jeśli jeszcze Twój sprzęt jest porządnie zabrudzony, to efekty tego mogą mieć przykre konsekwencje. Od głośniejszej pracy wentylatorów, następnie osiadaniem kurzu na elektrycznych ścieżkach, oraz zwarciach i spaleniem sprzętu itp.

Kiedy regularnie czyścisz swój komputer zapobiegasz tym samym jego wielu awariom. Najczęściej przegrzewaniu i szybszej eksploatacji podzespołów. Takie czyszczenie może Cię kosztować zaledwie kilkanaście złotych, ale już koszt różnych napraw może kosztować znacznie więcej. Także lepiej, abyś zapobiegał niż leczył.

Jeżeli zastanawiasz się jak wyczyścić komputer, to zanim jednak zabierzesz się do porządków na swoim PC przygotuj się do tego prawidłowo. Najlepiej jakbyś przed przystąpieniem do czyszczenia wyszedł ze swoim komputerem na zewnątrz. Jeśli już musisz czyścić go w zamkniętej przestrzeni, użyj odkurzacz, aby skutecznie wyłapał brud, oraz otwórz okno. Wyłącz maszynę i odłącz ją od zasilania (odłącz wszystkie kable i ten zasilający od obudowy).

Jak wyczyścić komputer

Jak wyczyścić komputer i czym czyścić komputer skutecznie, dbać o jego „kondycję”, i jakich używać do tego narzędzi oraz materiałów? Dowiesz się tego z poniższych porad.

1. Odkurz obudowę.

Otwórz obudowę i zrób przegląd zakurzonych części.

2. Wyczyść „wiatraczki”

Rozkręć radiator odkręcając śrubki na backplate jeżeli masz większe radiatory. Gdy masz radiator boxowy, odczep zaczep. Usuń ze środka nagromadzony wewnątrz kurz i sierści, które zostały wciągnięte przez wiatraki. Częściej tę czynność powinni wykonywać właściciele psów, oraz zwierząt futerkowych i domowi palacze. Możesz posłużyć się pędzelkiem, sprężonym powietrzem, odkurzaczem z wąską końcówką i regulowanym stopniem ssania. Kurz z pędzelka co jakiś czas odsysaj odkurzaczem. Włosy, sierść skutecznie blokują wiatraki. To może być przyczyną wzrostu temperatury systemu, a co się z tym wiąże zwiększeniem prędkości obrotów wiatraków. Do takiego „odsierszczania” możesz użyć także długiej pincety i nożyczek.

Pamiętaj, aby nie kierować strumienia ssania bezpośrednio na wiatrak, jeżeli nie obniżyłeś odpowiednio mocy odkurzacza. Łopatki wiatraka mogą zacząć się kręcić w przeciwnym kierunku niż zostały do tego zaprojektowane i do tego z dużą większą prędkością niż przewidziano, a to może już skutkować poważnym uszkodzeniem wiatraka.

3. Wyczyść procesor

Możesz użyć do tego spirytusu oczywiście nie używaj go wówczas w innych celach profilaktycznych ; ) Możesz też posłużyć się w tym celu zmywaczem , czy wodą.

4. Wyczyść styki pamięci RAM

Zrobisz to za pomocą namoczonego wacika w spirytusie/zmywaczu/wodzie.

5. Wyczyść sloty w głównej płycie

W tym celu włóż i wyciągnij kilka razy ze slotu pamięć. Na koniec przetrzyj na kostce pamięci styki.

6. Wyczyść kartę grafiki

W przypadku trudno dostępnych miejsc użyj sprężonego powietrza.

7. Wyczyść główną płytę

Do jej czyszczenia między wszelkimi tranzystorami skorzystaj z pędzelka. Unikaj użycia odkurzacza.

8. Wyczyść dysk tylko nie z danych ; )

Zrobisz to przy pomocy szmatki z mikro fibry.

9. Wyczyść zasilacz

Zasilacz czyścisz tylko z zewnątrz z powodu gwarancyjnych blomb. Używaj w tym celu pędzelka i odkurzacza. Jeżeli masz stary zasilacz i już minęła na niego gwarancja, to możesz go otworzyć  i wyczyścić delikatnie. Unikaj użycia odkurzacza.

10. Zrób porządek z kablami

Uporządkuj swoje kable np. plastikowymi opaskami. Wydaje się, że w obudowie komputera nie ma wiele gorących elementów (są zasłonięte), aby nadpalić koszulki przewodów. Jednak w praktyce występują przecięcia i różne uszkodzenia, które zostały spowodowane w następstwie wyrwania bądź mocnego ugięcia kabli i kostek. W droższych zasilaczach często wyposażonych w porty, gdzie wpina się tylko te przewody, które na dany moment są nam potrzebne. Tym samym unika się bałaganu wewnątrz obudowy. W przypadku tańszych zasilaczy wszystkie kable mocowane są na stale i chociaż wykorzystuje się zaledwie cztery z nich, to w obudowie musowo jeszcze zmieścić sześć innych. Także jeśli odpowiednio zepniesz przewody, wówczas o wiele łatwiej będzie Tobie je okiełznać i utrzymać czystość wewnątrz obudowy.

11. Zrób sobie przerwę ; )

Jeżeli masz już wszystko dobrze wyczyszczone, zrób sobie przerwę np. wypij co tam akurat preferujesz, nie zalecam raczej nic procentowego, bo czeka Cię jeszcze złożenie tego wszystkiego w całość. Chyba, że odłożysz to w czasie. Notabene słyszałem, że jednak mała dawka alkoholu czasem pomaga w pracy, wystąpieniach publicznych, randce. Słyszałem jak ktoś przed webinarem wypijał jedno piwo i dużo lepiej po takim „wzmocnieniu” prowadziło mu się konferencję internetową.

12. Wymień pastę termoprzewodzącą

Po przerwie bierz się za składanie komputera,  tylko żeby Ci części nie zostało ; ) jak mawia mój znajomy mechanik. Jako dodatkową opcję możesz wybrać operację wymiany pasty termoprzewodzącej dokonuje się co kilka lat życia procesora. Najprawdopodobniej będziesz musiał wyjąć płytę główną, co  jest związane z jej wykręceniem i wcześniejszym wyjęciem karty grafiki. Kiedy się już na to zdecydujesz dla pewności odłącz komputer z sieci przełącznikiem na zasilaczu lub wyciągnij kabel. Kiedy otworzysz obudowę odepnij układ chłodzący (pod postacią radiatora i wiatraka) i suchą szmatka wyczyść spód z pozostałości pasty. Podobnie postępuj z powierzchnią rdzenia procesora, tak by nie pozostawić żadnych resztek. Później wyciśnij na środek rdzenia procesora kulkę o średnicy 2-3 mm i zapnij z powrotem równomiernie dociskając radiator z wiatrakiem na głównej płycie. Możesz mieć dłuższą z tym zabawę jeśli zapięcie chłodzącego systemu na płycie będzie niemożliwe bez jej wyjęcia.

13. Zamontuj główną płytę

Włóż główną płytę do obudowy, przykręcając śrubki (nie dokręcaj ich do oporu, zostaw około pół obrotu luzu, co pozwoli płycie dopasować się po wpięciu w nią np. karty graficznej).

14. Zamontuj kartę grafiki, wentylator i twardy dysk

Włóż i przykręć kartę grafiki. Zamontuj też na tylnej ściance wentylator i twardy dysk do zatoki.

15. Zamontuj zasilacz

Włóż i przykręć zasilacz. Ułóż wszystkie kable zasilające. Podłącz zasilanie do procesora, głównej płyty, twardego dysku, karty graficznej, CD/DVD i innych peryferii jak wentylatory/regulatory obrotów. Podłącz także kable z przedniego panelu (Audio, dodatkowe USB, Reset, Start, lampke HDD. Użyj w tym celu schematu w Manualu głównej płyty.

16. Wyczyść klawiaturę i myszkę

Możesz użyć w tym celu wacików kosmetycznych/patyczków do uszu, wody, alkoholu do dezynfekcji, sprężonego powietrza.

Jak wyczyścić komputer dodatkowe porady

17. Zrób czasem „restart”

Kolejny pomysł na to jak wyczyścić komputer, to specyficzny restart. Kiedy Twój komputer jest już „nieco wiekowy” warto, abyś zrobił trik znany z kawałów o informatykach – restart. Wyjmij wszystkie podzespoły i wtyczki, przetrzyj alkoholem etylowym złącza kart i przedmuchaj kostki, a później złóż wszystko od nowa. Często po takiej operacji Twój komputer nagle odżyje i zyska na wydajności.

18. Zatroszcz się o dobrą jakość prądu

Zainwestuj dla swojego komputera w tzw. UPS, lub przynajmniej w antyprzepięciową listwę z wbudowanym bezpiecznikiem. Dzięki tym dwóm rozwiązaniom w pewnym stopniu unikniesz przepięć, a UPS powinien wyrównywać wszelkie „fluktuacje” płynącego napięcia z gniazdka sieciowego. Kiedy unikasz przepięć i wahań napięcia, to wydłużasz czas życia podzespołów. Ciekawym bonusem UPSu z akumulatorem jest dodatkowe kilkanaście minut, kiedy zabraknie prądu. Możesz wówczas np. zapisać i wydrukować dokument, dokończyć rozmowę na Skype.

19. Zachowaj ostrożność i w miarę potrzeby skorzystaj z pomocy specjalistów

Warto, abyś przed „majstrowaniem” przy podzespołach komputera rozładował statyczny ładunek własny i odkurzacza. Po prostu dotknij jakiegoś elementu metalowego. Unikaj ubioru w stylu wełniany sweter, czy plastikowe dodatki. Jeśli nie czujesz się na siłach, zawsze o pomoc możesz się zwrócić do kogoś bardziej doświadczonego w tej tematyce.

Jak wyczyścić komputer narzędzia i materiały

Jak wyczyścić komputer, narzędzia i materiały z tym związane. Zobacz jakich możesz potrzebować narzędzi i materiałów, aby skorzystać z powyższych porad:

– Różnej wielkości i rodzaju śrubokręty.
– Pędzel (używaj pędzla z organicznego włosia, gdyż w przeciwieństwie do syntetycznego włosia nie gromadzi ono elektrostatycznych ładunków. Te ładunki mogą uszkodzić komputerowe podzespoły).
– Odkurzacz z regulowanym strumieniem powietrza.
– Puszka sprężonego powietrza.
– Waciki kosmetyczne/patyczki do uszu.
– Spirytus/zmywacz do paznokci, ew. woda.
– Ścierka z mikrofibry.
– Zaciskowe opaski.
– Pasta termoprzewodząca.

Teraz wiesz już jak wyczyścić komputer i zapewnić mu optymalne warunki pracy.

Co o tym myślisz. Proszę podziel się swoimi doświadczeniami, uwagami  w komentarzu pod tym artykułem. Kliknij też Lubię to i google + . Pozdrawiam. Piotrek Idzik.

 

 

2 komentarze

  1. Jestem właśnie świeżo przed czyszczeniem komputera, a Twój wpis był ciekawą chwilą na przypomnienie sobie o wielu rzeczach . Coś przegrzewa mi się płyta główna i zauważyłem sporo kurzu. Chyba czas oczyścić bebechy :D
    Denis Czytaj regularnie i komentuj tego bloga o mlm. Po umieszczeniu 5 komentarzy linki do twojej strony umieszczone przy komentarzach będą wolne od atrybutów nofollow. TOP 5 alternatyw dla iPhone 5SMy Profile

  2. Dziękuję za opinię. W Twoim przypadku porządki jak najbardziej wskazane ;)

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

CommentLuv badge

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.