Rodzaje inteligencji.

Posted by on 30 kwietnia, 2013 in Samodoskonalenie | 0 comments

Rodzaje inteligencjiZ dzisiejszego artykułu dowiesz się jakie są rodzaje inteligencji i jak możesz szybko sprawdzić swój poziom inteligencji. Amerykański profesor Howard Gardner na początku lat 80-tych XX wieku opracował teorię wielorakiej inteligencji. Ten psycholog wyróżnił osiem rodzajów inteligencji takich jak:

Inteligencja językowa (lingwistyczna, werbalna)

Jest to umiejętność wyrażania swoich myśli za pomocą mowy, czytania i pisania. Ludzie posiadający ten rodzaj inteligencji cechują się bogatym słownictwem, łatwością wypowiadania się, kreatywnością w pisaniu. Oraz szybciej i łatwiej uczą się języków obcych.  Ta inteligencja jest dobrze rozwinięta u mówców, pisarzy, nauczycieli.

Rodzaje inteligencji

Inteligencja logiczno – matematyczna

Obserwując różne rodzaje inteligencji, to ta inteligencja opiera się o myślenie przyczynowo-skutkowe. Przejawia się ona poprzez zdolność logicznego myślenia, kreatywnego rozwiązywania problemów i liczenia. Osoby z tym typem inteligencji poznasz po zamiłowaniu do: rozwiązywaniu różnych zagadek, problemów, zadań matematycznych. Ta inteligencja jest dobrze rozwinięta u naukowców, ekonomistów, prawników, osób startujących w turniejach wiedzy.

Inteligencja wizualno-przestrzenna

Dzięki tej inteligencji ludzie postrzegają otoczenie dzięki kształtom i wyobrażeniom trafiającym z zewnętrznego świata, oraz wyobraźni. Oni używając wyobraźni wizualizują „myśli obrazami”. Odznaczają się dużą wrażliwością na otaczające przedmioty, wzory i kolory. Lubią różnego rodzaju prace plastyczne, układać puzzle, robić artystyczne fotografie, harmonijnie łączyć ze sobą kolory, obrazować zagadnienia pod postacią diagramów, schematów i tabel. Ta inteligencja jest dobrze rozwinięta u artystów, fotografów, nawigatorów.

Inteligencja muzyczna (słuchowa lub rytmiczna)

Ten rodzaj inteligencji to postrzegania świata za pomocą dźwięków. Ci, których natura obdarzyła inteligencją muzyczną posiadają tzw. „słuch muzyczny”. Oni żyją muzyką i rytmem. Potrafią wyśmienicie tańczyć, śpiewać, grać na instrumentach i rozróżniać dźwięki poszczególnych instrumentów, oraz odtworzyć (zgadnąć) melodię po jej jednokrotnym wysłuchani np. uczestnicy telewizyjnego programu „Jaka to melodia. ” Poza tym odznaczają się zdolnościami językowymi i łatwością przyswajania akcentu. Ta inteligencja jest dobrze rozwinięta u muzyków, kompozytorów, dyrygentów, osób startujących w turniejach wiedzy muzycznej.

Rodzaje inteligencji i poziom inteligencji

Inteligencja interpersonalna (społeczna)

Ten typ inteligencji zawiera w sobie cechy wszystkich pozostałych typów. Wyróżnia ją zdolność rozumienia innych i postrzegania cech, które różnicują ludzi, oraz empatia. Dzięki niej jest możliwość wychwycić zmiany nastroju, motywacji, intencji i zachowania. Osoby o tym typie inteligencji są z natury przystosowane do międzyludzkich kontaktów. Cechuje ich łatwość poznawania innych i ich rozumienia, zdolności przywódcze, oraz umiejętności mediacyjne. Ta inteligencja jest dobrze rozwinięta u sprzedawców, osoby angażujące się społecznie, przywódcy, nauczyciele.

Inteligencja interpersonalna (intuicyjna lub refleksyjna)

Jest ona powiązana z wiedzą o samym sobie i odznacza się zdolnością do postrzegania świata przez własny punkt widzenia, rozpoznawania własnych emocji i uczuć. Ktoś posiadający ten typ spośród inteligencji z tutaj przedstawionych ma w sobie tzw. „życiową mądrość”, intuicję, silną wolę do działania i wewnętrzną motywację. Osoby z tą inteligencją to indywidualiści. Są pewne swoich działań, nie boją się trudnych pytań, umiejętnie planują i lubią podejmować ryzyko. Ta inteligencja jest dobrze rozwinięta u osób posiadających rozwiniętą intuicję.

Inteligencja ruchowa (kinestetyczna)

Jest to nauka polegająca na wykonywaniu czynności, ruchu i świadomości własnego ciała. Ci, którzy posiadają ową inteligencję kochają wszelką aktywność ruchową. Lubią też różne prace wykonywanie ręcznie np. rzeźbienie, majsterkowanie itp. W codziennym życiu posługują się językiem ciała i gestykulacją. Mają zdolność wykonywania trudnych manewrów, zarówno swoim ciałem jak i innymi przedmiotami, oraz świetną przestrzenną organizację. Ludzie o tym rodzaju inteligencji to zapaleńcy gier ruchowych, najlepiej grupowych. Oni muszą mieć zapewnioną sporą dawkę ruchu, aby mogli się wyszaleć. Ta inteligencja jest dobrze rozwinięta u sportowców, tancerzy i chirurgów.

Inteligencja przyrodnicza (naturalistyczna lub środowiskowa)

Ta inteligencja to poznawanie, docenianie i rozumienie natury. Osoby o tym typie inteligencji czują naturę, interesują się przyrodą, dbają o zwierzęta i pielęgnują rośliny. Oni rozumieją jak ważne jest dbanie o naturalne środowisko człowieka. Tacy ludzie chętnie spędzają czas na łonie natury, na świeżym powietrzu. Oni postępują zgodnie z prawami natury. Ta inteligencja jest dobrze rozwinięta u biologów, rolników i ludzi działających w ochronie przyrody.

Rodzaje inteligencji a test IQ

Chcesz sprawdzić, czy jesteś piekielnie inteligentną bestią? Nie ma sprawy przekonasz się o swojej inteligencji, poziomie IQ  na stronie http://www.zarabianieskuteczne.pl/test-iq.html . Aha zapewne wiesz, że promuję różne programy partnerskie, także na rodzaje inteligencji jakim jest test IQ. Jeżeli Ty też chciałbyś zarabiać w tym programie, to wszystkie informacje znajdziesz na http://www.zarabianieskuteczne.pl/programy-partnerskie/inteligencja.html. Możesz śmiało się przyłączyć do sporej już grupy moich partnerów, a właściwie dealerów, tak jak to jest określane w tym programie partnerskim. Myślę, że tym artykułem przybliżyłem Ci nieco ważne w naszym życiu aspekty jakimi są rodzaje inteligencji.

Jednak jestem ciekaw co Ty o tym myślisz? Komentarze jak zwykle mile widziane. Kliknij też Lubię to i google + . Pozdrawiam. Piotrek Idzik.

 

 

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

CommentLuv badge

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.